NOTOWANIA KLIENTÓW:
  1. Powrót

Groclin sprzedaje 51 proc. CADM za 42,5 mln zł

Aktualnie kapitalizacja giełdowa grodziskiej spółki wynosi niecałe 35 mln zł. Nabywcą 51 proc. udziałów będzie spółka CADM Holdings zależna od funduszu Abris Mid-Market Fund III LP. Obie firmy, planują dalszą współpracę. Groclin skupi się na produkcji poszyć i znacząco zmniejszy zadłużenie. Planuje przejęcia mniejszych firm za granicą, gdzie koszty pracy są jeszcze niskie i pozwalają na wypracowanie lepszych marż.

Nie mogliśmy nie skorzystać z tej oferty. Przypomnę, że nabyliśmy te udziały 2,5 roku temu za 10 mln zł. Wyjście z CADM-u na tych wskaźnikach jest dla nas idealnym rozwiązaniem. Sprzedajemy je z dużą premią. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na rozwój Groclinu w segmencie poszyć. Zmieniliśmy strategię, będziemy produkować mniej, ale tylko rentownie. Wielu partnerów wskazywało, że nasze zadłużenie jest zbyt duże, co stawiało pod znakiem zapytania nowe umowy. Teraz nie będzie tej bariery, liczę więc, że szybko podpiszemy nowe umowy - część jeszcze w tym roku. Polska stanie się dla nas tylko centrum operacyjnym. Większość naszej produkcji będzie przeniesiona na Ukrainę. Przyglądamy się zakładom w Bośni. Niestety w Polsce koszty pracy stały się zbyt wysokie, aby móc realizować tu wszystkie kontrakty  – wyjaśnia Andre Gerstner, Prezes i największy udziałowiec Groclinu.

Dodatkowo prezes Groclinu zapowiedział także sprzedaż zbędnego majątku, którego szacunkowa wartość to 10-15 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój i zmniejszenie zadłużenia.

Zweryfikowaliśmy podejście do biznesu w Polsce. Widzę nas też w  segmencie samochodów ciężarowych - mam nadzieję, że jeszcze w tym roku podpiszemy coś pilotażowo. Naprawdę wiele umów nie doszło do skutku przez nasze zadłużenie. Od początku tego roku nasze wyniki się stale poprawiają, zarabiamy i ta sytuacja będzie się poprawiać w kolejnych kwartałach. CADM nie wypłacał dywidendy, więc jego sprzedaż w tej chwili, na tych wskaźnikach jest najlepszym możliwym rozwiązaniem – podsumował Andre Gerstner.

Groclin niezwłocznie po rozliczeniu się z bankami, będzie chciał uzyskać nowe warunki finansowania na znacznie lepszych warunkach.

Grupa Groclin w pierwszym półroczu wypracowała 141,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, 11,1 mln zł EBITDA oraz 1,7 mln zł zysku netto, w tym samym okresie 2017 r. było to odpowiednio 147,8 mln zł, 5,7 mln zł oraz 0,1 mln zł straty

notowania GROCLIN:
Zainteresowany spółką?
Zapraszamy do śledzenia profilu GROCLIN na Akcjonariat.pl

Zobacz inne aktualności