NOTOWANIA KLIENTÓW:
  1. Powrót

Nowa linia produkcyjna Ferrum, dzięki inwestycji Polskiego Funduszu Rozwoju

Ferrum uruchomiło unikatową w tej części Europy linię do produkcji rur spiralnie spawanych, której potencjał techniczny oraz możliwości produkcyjne pozwalają na realizowanie dostaw nie tylko na rynek krajowy, ale również krajów UE oraz rynki międzynarodowe. Dzięki temu przedsięwzięciu Ferrum będzie plasować się wśród wiodących światowych producentów rur spiralnie spawanych dysponując liniami do wykonania powłok antykorozyjnych zewnętrznych i wewnętrznych. Zainstalowana średnioroczna zdolność produkcyjna na poziomie około 120 tysięcy ton przy uwzględnieniu dotychczasowego potencjału pozwala na wyprodukowanie docelowo 200 tysięcy ton rur rocznie.

Inwestycja była możliwa dzięki zaangażowaniu kapitałowemu oraz wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju, który w maju 2017 r. poprzez swój fundusz, kupił nową linię oraz ustalił sposób jej wykorzystania oraz przejęcia przez Ferrum. Ponadto Ferrum otrzymało w ramach pożyczki ok 100 mln zł, które zostało przeznaczone na kapitał obrotowy.

Inwestycja PFR w Ferrum to przykład skutecznej restrukturyzacji finansowej, połączonej z projektami rozwojowymi. Dzięki temu firma zwiększyła swój długoterminowy potencjał wzrostu i jakość oferowanych produktów. – powiedział Paweł Borys, Prezes PFR.

Mogę śmiało powiedzieć, że dzięki nowym akcjonariuszom czyli Polskiemu Funduszowi Rozwoju kierowanemu przez Prezesa Pawła Borysa, Panu Markowi Warzesze oraz funduszom zarządzanym przez Credit Value Investments wracamy na rynek, jako spółka oddłużona, dokapitalizowana i wzmocniona o nową linię. Dzięki niej będziemy mogli samodzielnie startować do nowej umowy ramowej oraz innych strategicznych projektów Gaz-Systemu. Mówię tu o miliardowych funduszach strukturalnych z przeznaczonych na rozbudowę sieci przesyłowych. Poszerzymy nasz portfel o rury spiralnie spawane, które nie były dotychczas produkowane w Polsce i musiały być sprowadzane zza granicy. Jest szansa, że teraz te pieniądze zostaną w kraju i będą wspierać rozwój polskiej gospodarki – mówi Krzysztof Kasprzycki, Prezes Ferrum.

Nowa linia umożliwia wyprodukowanie rur w zakresie średnic od 508 do 1829 mm oraz grubości ścianek od 5,6 do 26 mm i gatunków stali do X80/L555 oraz maksymalnej długości do 33 m. Aktualnie w Europie podobne linie działają jedynie w Grecji, Turcji i w Niemczech. Dzięki tej linii rozbudowanej na bazie Bendera, Ferrum ma szanse stać się potentatem w produkcji rur spiralnie spawanych nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ferrum to firma z ogromnym potencjałem. Dzięki sfinansowaniu przez Polski Fundusz Rozwoju nowej linii produkcyjnej znacząco zwiększają się możliwości produkcyjne spółki. Wskutek tego modernizacja i rozbudowa polskiej sieci gazociągowej może być realizowana w oparciu o komponenty produkowane w kraju. Inwestycja w nową linię technologiczną Ferrum jest zgodna ze strategią Polskiego Funduszu Rozwoju, która zakłada inwestowanie w rozwój polskich przedsiębiorstw i podnoszenie ich konkurencyjności zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym – mówi Bartłomiej Pawlak, członek zarządu PFR.

Nasze położenie geograficzne sprawia, że dzięki niskim cenom transportu nasze rury będą bardzo konkurencyjne cenowo. Do tej pory sprowadzano je głównie z Grecji oraz Turcji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki rozszerzeniu naszego asortymentu i zdolności produkcyjnych możemy zwiększyć udział na rynku UE oraz w eksporcie. Poprzez zbudowane referencji będziemy mogli stopniowo uczestniczyć w międzynarodowych przetargach zarówno bezpośrednio oraz zakładamy tez w uczestnictwo w ramach konsorcjów. Zdobywanie nowych kompetencji umożliwi Spółce na realizacje dostaw dla między innymi takich międzynarodowych koncernów jak Total, BP, ONV, SHELL, ABB. Po wstępnych zapytaniach ofertowych wnioskujemy, że linia będzie w znacznym stopniu wykorzystana. Wiele osób i instytucji z pewnym niedowierzaniem obserwowało toczący się proces realizacji tego przedsięwzięcia stopniowo nabierając przekonania do jego zasadności biznesowej. Dzisiaj następuje nowe otwarcie dla Ferrum dzięki wsparciu i zaufaniu. Segment naszej działalności na dynamicznie zmieniającym się rynku międzynarodowym wymaga podejmowania wyważonych i racjonalnych decyzji. Dzięki udzielonemu kredytowi zaufania oraz pomocy wracamy i jestem przekonany, że zarówno PFR, Pan Marek Warzecha oraz CVI są zadowoleni z poczynionej inwestycji– powiedział Krzysztof Kasprzycki, prezes Ferrum.

Za montaż i uruchomienie linii odpowiadała spółka zależna Ferrum - Zakład Konstrukcji Spawanych Ferrum. Linię będzie obsługiwało 36 osób produkcyjnych w ramach trzech zmian. Razem z linią zostało również kupione kompletnie wyposażone laboratorium badawcze oparte na najwyższej klasy urządzeniach tj.: Zwick/Roell, Spectro/Amatek czy Leica. Ferrum planuje oprócz badań na własny użytek, wykorzystywać je komercyjnie.

notowania FERRUM:
Zainteresowany spółką?
Zapraszamy do śledzenia profilu FERRUM na Akcjonariat.pl

Zobacz inne aktualności