W ocenie węgierskich ekspertów szczep wykorzystany w lubelskiej Szczepionce przeciwgruźliczej BCG 10 jest silnie immunogenny i daje lepsze rezultaty w leczeniu niż inne szczepionki BCG. - Pozarejestracyjne stosowanie BCG 10, zaaprobowane przez węgierski organ krajowy, to nie tylko powód do satysfakcji, ale i potwierdzenie potencjału terapeutycznego, który posiadają produkty BCG wytwarzane w Biomed Lublin – mówi Piotr Fic, p.o. prezes Biomed Lublin S.A.
Leki wytwarzane ze szczepów BCG maja duży potencjał do leczenia innych jednostek chorobowych. - Na początku pandemii SARS-CoV-2 zwrócono uwagę na pozytywną korelację między szczepieniami szczepionkami BCG przeciw gruźlicy a zmniejszoną zachorowalnością na COVID-19. Trwa wiele badań w tym zakresie a ich wyniki mają zostać ogłoszone niebawem. Ponadto w ośrodkach naukowych na całym świecie prowadzonych jest coraz więcej badań nad lekami opartymi na BCG, które wydają się być skuteczne w leczeniu cukrzycy typu I, czerniaka złośliwego, ostrej i przewlekłej białaczki, stwardnienia rozsianego i choroby Alzheimera. Istnieje wiele przesłanek, które są badane, aby sprawdzić, czy produkty na bazie BCG mogą przynieść pozytywne rezultaty w leczeniu ww. jednostek chorobowych, tym bardziej, że szczepionka oparta na szczepie Moreau własności Biomed Lublin udowodniła swoje bezpieczeństwo
i charakteryzuje się jednym z najniższych odsetkiem NOP. Decyzja OGYÉI jedynie potwierdza,
że kierunki poszukiwań nowych wskazań dla tego typu leków jest działaniem słusznym – wskazuje Piotr Fic.
Na fali ograniczonej dostępności szczepionek przeciw COVID-19 pojawiły się w prasie rozważania, czy Biomed Lublin będzie produkował taką szczepionkę. – Staramy się myśleć perspektywicznie. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale posiadamy niezbędną infrastrukturę do pracy z patogenami i oczywistym jest, że bardzo uważnie przyglądamy się temu, co się dzieje w obszarze rozwoju szczepionek przeciwwirusowych. Własne technologie, wykorzystywane do produkcji substancji czynnych oraz posiadane know-how stanowią o rynkowej sile Biomedu Lublin, co połączone z wiedzą i potencjałem ośrodków naukowych może dać bardzo ciekawe efekty w przyszłości i przyczynić się do zbudowania nowego obszaru strategicznego w Biomed Lublin, jakim byłby rozwój portfela produktów do walki z SARS-CoV-2. To godny rozważenia kierunek, tym bardziej że właśnie we współpracy z ośrodkami naukowymi powstało wcześniej wiele naszych produktów. Koronawirus mutuje i niewykluczone, że potrzeba okresowych szczepień będzie coraz większa. A sami widzimy, jakim problemem jest dostęp do tego typu szczepionek. Przypomnę, że trwają niekomercyjne badania kliniczne leku z osocza ozdrowieńców zawierającego przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2, dlatego w ubiegłym miesiącu podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Agencją Badań Medycznych w sprawie komercjalizacji wyników tych badań, aby móc go zarejestrować w przyszłości. Klinicyści w wielu badaniach udowodnili skuteczność osocza zawierającego przeciwciała. Mam więc uzasadnioną nadzieję, że po ogłoszeniu wyników wieloośrodkowych badań wszyscy w Polsce będziemy mieli powody do satysfakcji. Mając lek do immununoterapii biernej, jak ten z osocza zawierający przeciwciała jak i szczepionkę, która stosowana byłaby w immunoterpii czynnej Biomed Lublin byłby wyjątkową firmą biotechnologiczną, posiadającą kompleksowe rozwiązanie do walki z zagrożeniami epidemicznymi w przyszłości. W przypadku podjęcia decyzji w tym zakresie Spółka będzie komunikowała w sposób wymagany dla spółek giełdowych – podkreśla Piotr Fic.
Obecnie strategicznym priorytetem jest uwolnienie pełnego potencjału lubelskiej spółki w obszarze produktów BCG. - Rozwój produktów BCG, zarówno szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10 jak i Onko BCG jest dziś fundamentem rozwoju Spółki. Przypomnę, że w ubiegłym roku Biomed Lublin pozyskał dotację na realizację inwestycji Centrum Badawczo – Rozwojowego, w którym będą rozwijane wspominane produkty. Aktualna linia produkcyjna BCG wykorzystywana jest do naprzemiennej produkcji Onko BCG oraz Szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10, a Biomed jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów tych produktów leczniczych na świecie. Szczególnie Onko BCG, nasz lek na raka pęcherza moczowego to produkt deficytowy i poszukiwany w skali globalnej – wyjaśnia Piotr Fic.