Giełdowy producent najbardziej zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni zamknął I kwartał 2019 r. z 11,5 mln zł przychodów. To najlepszy kwartalny wynik sprzedaży w dotychczasowej historii VIGO System, o 26% wyższy od przychodów osiągniętych w I kwartale 2018 r. Motorem napędowym sprzedaży w minionym okresie były detektory adresowane do branży przemysłowej, odpowiadającej za ponad 68% przychodów VIGO System w I kwartale 2019 r.
Wyniki minionego kwartału są zgodne z naszym budżetem na 2019 rok, zakładającym wzrost sprzedaży pozwalający na zakończenie 2019 r. z rekordowymi wynikami operacyjnymi i finansowymi. Wytężona praca minionych lat, tak w obszarze popularyzacji produktów VIGO System na całym świecie jak i przeniesienia sprawności funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa na wyższy poziom przynosi oczekiwane efekty, również w postaci bieżących wyników finansowych. Dość powiedzieć, że przychody za ostatnie cztery kwartały wyniosły blisko 40 mln zł, podczas gdy jeszcze 2017 rok zamykaliśmy z 27,1 mln obrotów. Nasze obecne wysiłki koncentrują się zarówno nad realizacją coraz atrakcyjniejszych bieżących wyników, jak i realizacją strategicznych projektów budujących podstawę pod przyszły dynamiczny wzrost wartości firmy, takich jak uruchomienie w 2019 r. nowej fabryki. Bazując na dotychczasowych owocach naszej pracy można zaryzykować tezę, że Akcjonariuszom VIGO System nie zabraknie powodów do inwestycyjnej satysfakcji z udziału w naszym przedsięwzięciu – mówi Adam Piotrowski, prezes VIGO System.
Za 68% wypracowanych w I kw. 2019 r. przychodów odpowiadała sprzedaż detektorów dla odbiorców z szeroko pojętego sektora przemysłowego. Detektory VIGO System wykorzystywane są m.in. do produkcji urządzeń do kontroli jakości powietrza i detekcji gazów, przy kontroli pracy laserów czy w przemyśle półprzewodnikowym. Sprzedaż VIGO System w tym segmencie wzrosła w I kwartale aż o 61% w porównaniu z I kw. 2018 r. – Wzrost sprzedaży w segmencie przemysłowym nie jest zasługą intensyfikacji obrotów z pojedynczymi odbiorcami naszych produktów. O potencjale tego obszaru tego biznesu przesądza zdywersyfikowane, systematycznie poszerzane grono perspektywicznych partnerów, gros z których w okresu na okres składa coraz większe zamówienia na nasze produkty. Tak zróżnicowana struktura odbiorców i produktów bazujących na naszych detektorach przekłada się na stabilny, podlegający mniejszym wahaniom niż w innych obszarach naszego biznesu, wzrost sprzedaży w segmencie przemysłowym – mówi Adam Piotrowski.
Na drugim miejscu sprzedażowego podium, z 25% udziałem, zajęły detektory znajdujące zastosowanie w systemach bezpieczeństwa transportu, produkowane m.in. przez amerykańską grupą Catepillar. Sprzedaż w tym segmencie w minionym kwartale zwiększyła się o 55%.
Na trzecim miejscu, pod względem wielkości obrotów w I kw. 2019 r. uplasował się segment naukowy, skupiający prywatne i publiczne ośrodki badawcze i naukowe. Sprzedaż detektorów w tym segmencie odpowiadała za ok. 4% przychodów w minionym okresie.