NOTOWANIA KLIENTÓW:
  1. Powrót

Wikana - wyższa marża na sprzedaży, wzrost zysku operacyjnego

W I półroczu 2016 r. Grupa Kapitałowa Wikana sprzedała umowami deweloperskimi i przedwstępnymi 99 lokali, a umowami przenoszącymi własność - 75 lokali. Dla porównania - w I półroczu 2015 r. Grupa zawarła 97 umów deweloperskich i 67 umów przenoszących własność lokali.

Pierwsze półrocze 2016 r. przyniosło wzrost liczby zawartych umów sprzedaży lokali, co pozytywnie rokuje dla sprzedaży oczekiwanej w drugim półroczu bieżącego roku. Rosnąca marża na sprzedaży i wyższy, pomimo mniejszych przychodów, zysk operacyjny, stanowią przy tym najlepszy dowód na skuteczność naszej strategii rozwoju, zakładającej koncentrację zasobów na rozwoju podstawowego przedmiotu działalności, jakim jest realizacja deweloperskich projektów mieszkaniowych. Kluczowa dla wyniku na działalności operacyjnej I półrocza 2016 r. okazała się być dyscyplina kosztowa wyrażona większą dynamiką spadku kosztu własnego sprzedaży względem spadku przychodów oraz zmniejszenie kosztów sprzedaży i zarządu względem okresu porównawczego. Jednym z najważniejszych zadań, jakie stawiamy przed sobą, jest dalszy wzrost skali działalności i uruchomienie kolejnych projektów deweloperskich. Stworzy nam to pole do dalszego wzrostu sprzedaży, który, na co liczymy, przełoży się na satysfakcjonujące wyniki spółki. W przygotowaniu mamy kolejne projekty, które planujemy sukcesywnie uruchamiać; w najbliższej perspektywie chcielibyśmy wystartować z inwestycją Osiedle Leszczyńskiego w Przemyślu - komentuje Robert Pydzik, prezes Wikana S.A.

Prezes giełdowej spółki podkreśla, że na rozpoznaną w I półroczu stratę netto złożyły się, obok znaczących odsetkowych kosztów finansowych, również zdarzenia o charakterze jednorazowym w postaci kosztów likwidacji funduszu Wikana FIZ (co związane jest z uproszczeniem struktury Grupy) oraz ujemne różnice kursowe. 

 

Zakładamy, że w kolejnych okresach nasze wyniki finansowe nie będą już obciążane podobnego rodzaju zdarzeniami. Konsekwentnie pracujemy również nad pozyskiwaniem finansowania zewnętrznego na coraz to atrakcyjniejszych warunkach, pozwalających ograniczyć koszty finansowe naszej działalności oraz umożliwić jej rozwój, czego najlepszym przykładem są zawarte w ostatnim czasie umowy kredytów - wskazuje Robert Pydzik. 

Zobacz inne aktualności