NOTOWANIA KLIENTÓW:
  1. Powrót

Zarząd Biomedu Lublin chce przedłużyć termin upoważnienia do emisji

Na najbliższym ZWZA akcjonariusze spółki podejmą decyzję w sprawie nowej emisji akcji lub obligacji. Środki mają być przeznaczone na nowoczesne Centrum Badawczo Rozwojowe, które skokowo poprawi konkurencyjność spółki na rynku globalnym.

Przychody giełdowego producenta leków w I kwartale 2019 roku wzrosły r/r niemal o 40% do poziomu 9,8 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 991 tys. zł (+282,6% r/r), a zysk netto 485 tys. zł (+244,3% r/r). EBITDA wzrosła r/r o 37,3% i wyniosła 2,4 mln zł.

Spółka ogłosiła projekty uchwał na ZWZA, które zostało zwołane na 27 czerwca 2019 roku.  W porządku obrad znalazły się uchwały, których celem jest wydłużenie terminu upoważniającego zarząd do emisji akcji lub obligacji w celu pokrycia wkładu własnego pod budowę nowoczesnego Centrum Badawczo Rozwojowego. Na mocy powyższych uchwał zarząd będzie miał czas na pozyskanie środków z emisji do 31 grudnia, a nie do 30 czerwca br.

Podjęcie tych uchwał ma charakter czysto formalny. Wcześniejsze przeprowadzenie emisji nie było możliwe z uwagi na przejściowe problemy jakościowe jednego z leków. Teraz skupiamy się zarówno na prowadzeniu biznesu, jak i na realizacji strategii rozwojowej. W ubiegłym roku otrzymaliśmy dotację na budowę Centrum Badawczo Rozwojowego w wysokości 15 mln zł, co pokryje ok. 60% kosztów tego przedsięwzięcia. Pozostałe 40% musimy sfinansować wkładem własnym i chcemy, by pomógł nam w tym rynek kapitałowy. Rozważamy emisję obligacji zamiennych na akcje, samą emisję akcji lub połączenie tych dwóch wariantów. Bez względu na wybrany instrument zostanie wyemitowanych maksymalnie 15 mln akcji – mówi Marcin Piróg, prezes zarządu Biomedu Lublin.

W drugim kwartale ubiegłego roku spółka ukończyła inwestycję, która pozwoliła podwoić możliwości produkcyjne Distreptazy oraz potroić onko BCG. Był to pierwszy etap wdrażania nowej strategii rozwoju przyjętej w pierwszej połowie roku. Następny krok, tj. inwestycja w nowoczesne CBR. dotyczy rozwoju leków Onko BCG oraz szczepionek przeciwgruźliczych.

Jesteśmy jednym z niewielu producentów leków typu Onko BCG i szczepionek przeciwgruźliczych na świecie, a zapotrzebowanie na te produkty nieustannie wzrasta. Pamiętajmy, że nadal istnieją obszary, w których dostęp do tych leków jest znacznie ograniczony. To pokazuje ogromny potencjał tego rynku. Aby skutecznie umacniać pozycję Biomedu Lublin w tym zakresie, jako silnej i nowoczesnej firmy biotechnologicznej, musimy konsekwentnie zwiększać nasze możliwości technologiczne, a w tym kontekście budowa innowacyjnego Centrum Badawczo Rozwojowego jest kluczowa – komentuje Marcin Piróg.

Rozpoczęcie budowy jedynego tego typu ośrodka badawczo rozwojowego w Polsce ma rozpocząć się w IV kwartale 2019 roku i trwać ok. 2 lat.

notowania BIOMED-LUBLIN:
Zainteresowany spółką?
Zapraszamy do śledzenia profilu BIOMED-LUBLIN na Akcjonariat.pl

Zobacz inne aktualności